Naučnici kažu da promena u dužini stvara zabrinutost...
Iako bi porast prosečne veličine penisa mogao delovati kao nešto pozitivno, naučnici sa Univerziteta Stanford tvrde da ovo povećanje možda nije dobra vest. Istraživanje objavljeno u World Journal of Men's Health pokazalo je da je prosečna veličina penisa u poslednjih 29 godina porasla za 25%. Naime, od 1992. do 2021. godine, prosečna dužina povećala se sa 12,19 na 15,34 centimetra.
Ovo nije samo pitanje statistike, jer se iza ovih promena kriju ozbiljna pitanja vezana za zdravlje i životnu sredinu. Dr. Majkl Ajzenberg, lider studije koja je obuhvatila više od 55.000 muškaraca, smatra da se iza ovog povećanja veličine može kriti sedentarni način života i hemikalije koje ometaju hormone, zbog čega bi naučnici trebalo da istraže ove trendove sa mnogo većom ozbiljnošću.
Smanjenje kvaliteta sperme i posledice
Osim što raste veličina penisa, sve više zabrinjava smanjenje kvaliteta sperme, koje je opalo za 60% u poslednjim decenijama. Ovo je povezano sa povećanjem defekata, tumora genitalnog područja, smanjenjem broja spermatozoida i nivoa testosterona. Ove promene u biologiji muškaraca zahtevaju dalja istraživanja kako bi se ustanovili pravi uzroci.
Možda je stvar u perspektivi
Dr. Ričard Vajni, urolog iz Kraljevske bolnice u Birmingemu, napominje da se veličina penisa povećava ne samo zbog genetike, već i zbog faktora kao što su lekovi za mršavljenje. Zbog gubitka telesne mase, penisi se mogu činiti većim, što je poznato kao efekat Ozempica.
Šta određuje veličinu penisa?
Genetika, visina i hormonski faktori tokom trudnoće imaju ključnu ulogu u određivanju veličine penisa. Dok se povezanost između veličine stopala i penisa ili navika masturbacije nije pokazala relevantnim, naučnici nastavljaju da proučavaju kako spoljašnji faktori, poput ishrane i hemikalija u okolini, mogu uticati na razvoj penisa.
Penisi i hormoni
Poremećaji hormona tokom trudnoće mogu uticati na veličinu penisa fetusa. Takođe, nisku proizvodnju testosterona mogu uzrokovati problemi sa hormonima koji ometaju razvoj reproduktivnih organa.
Penisi i ishrana
Nedostatak kvalitetne ishrane, kako tokom trudnoće, tako i u adolescenciji, može dovesti do smanjenja veličine penisa i testisa. Zdrava ishrana je ključna za pravilnu funkciju hormona i normalan razvoj.
Penisi i životna sredina
Hemikalije poput pesticida, plastičnih materija i ftalata utiču na razvoj penisa kod fetusa i mogu izazvati hormonalne poremećaje koji ometaju zdravlje reproduktivnih organa. Naučnici smatraju da je sve veća prisutnost ovih hemikalija u svakodnevnom životu uzrok ovog globalnog trenda.
Mitovi o veličini penisa
Iako mnogi veruju da faktori poput veličine stopala ili navika masturbacije utiču na veličinu penisa, naučna istraživanja nisu potvrdila takve tvrdnje. Takođe, nema dovoljno dokaza da veličina penisa bude povezana sa rasom ili seksualnom orijentacijom.