Planiranje preseljenja u drugu zemlju može biti izazovan proces, ali zahvaljujući istraživanju koje je sprovela kompanija InterNations, sada je lakše doneti odluku.
Analitičari su anketirali iseljenike širom sveta kako bi saznali gde se ljudi najlakše prilagođavaju, gde su lokalci najprijateljskiji i u kojim državama se najbrže stiče osećaj pripadnosti.
Najbolje zemlje za život i preseljenje
Na samom vrhu liste nalazi se Kostarika, koju su iseljenici nazvali „jasnim pobednikom“. Čak 88% ispitanika reklo je da se u ovoj zemlji oseća dobrodošlo, dok 83% smatra da su tamo pronašli svoj novi dom. Ipak, samo 35% njih tvrdi da se u potpunosti prilagodilo lokalnoj kulturi.
Meksiko zauzima drugo mesto, što i nije iznenađenje s obzirom na to da je već godinama omiljena destinacija iseljenika. Gotovo tri četvrtine anketiranih je potpuno zadovoljno životom u ovoj zemlji i lako je pronašlo nove prijatelje. „Meksikanci pridaju veliki značaj komunikaciji, pa je i nama iseljenicima lakše da se uklopimo“, rekao je jedan od ispitanika.
Na trećem mestu našle su se Filipini, gde čak 41% iseljenika tvrdi da su stekli čvrsta prijateljstva. „Ovde svi vode slobodan i otvoren način života, što stvara atmosferu topline i prihvatanja“, kaže jedan od učesnika istraživanja.
Među ostalim zemljama koje su visoko rangirane našle su se Indonezija, Brazil, Tajland, Panama, Kolumbija, Kenija i Grčka.
Najteža mesta za preseljenje
S druge strane, postoje zemlje u kojima iseljenici nailaze na poteškoće u socijalizaciji i prilagođavanju lokalnoj kulturi. Na dnu liste se našao Kuvajt, gde samo 26% iseljenika tvrdi da se oseća prijatno. Norveška je na pretposlednjem mestu, jer su anketirani naveli da je teško steći prijatelje. „Bez obzira na to koliko dobro govorim norveški, nikako ne uspevam da pronađem društvo“, kaže jedan od ispitanika.
Na trećem mestu anti-rang liste nalazi se Nemačka, gde se prema rečima iseljenika, stranci često suočavaju sa rezervisanim stavom lokalnog stanovništva. Ostale zemlje na ovoj listi su Finska, Austrija, Švedska, Češka, Švajcarska, Danska i Mađarska.
Gde je Srbija?
U istraživanju se Srbija nije našla na listi 53 analizirane zemlje, što može značiti da nije ni među najboljim ni među najgorim opcijama za preseljenje. Ovakav položaj može ukazivati na „zlatnu sredinu“, gde su iseljenici podeljeni oko svojih iskustava.
Ako planirate selidbu u inostranstvo, ovaj rang može poslužiti kao orijentir u izboru destinacije – bilo da tragate za toplim prijemom i jednostavnim prilagođavanjem ili se želite pripremiti za potencijalne izazove na putu do novog doma.