U našem telu već postoji moćan element koji može učiniti da funkcionišemo poput dobro podmazane mašine, ali ga često potcenjujemo. Vreme je da to promenimo.
Melatonin je poznat kao „hormon sna“ koji reguliše bioritmove – njegovi nivoi osciliraju tokom dana, utičući na budnost i pospanost. Međutim, njegova uloga ide mnogo dalje od toga. Pored toga što pokreće san, melatonin ima antioksidativna, antitumorska i imunostimulativna svojstva.
Naučnici sa Instituta za teorijsku i eksperimentalnu biofiziku Ruske akademije nauka, u članku za International Journal of Molecular Sciences, otkrili su još jednu ključnu prednost melatonina: on pomaže srcu da se nosi sa stresnim situacijama. U eksperimentima na glodarima, kojima je dodavan melatonin u vodu, a zatim im je ubrizgan izoprenalin – supstanca koja izaziva srčanu insuficijenciju – pokazalo se da su životinje koje su primale melatonin imale bolje funkcije srca i manje oštećenja srčanog mišića.
Istraživači objašnjavaju da melatonin podržava mitohondrije – energetske fabrike srca. U slučaju srčane insuficijencije njihov rad se narušava, dolazi do pada jonskog potencijala i akumulacije slobodnih radikala. Zahvaljujući snažnom antioksidativnom efektu, melatonin štiti mitohondrije i sprečava oštećenja njihovih membrana.
Kako možete podržati prirodni nivo ovog hormona? Ključ je u zdravim navikama i ishrani bogatoj triptofanom – esencijalnom aminokiselinom koja je sirovina za proizvodnju melatonina. Njegovi najbolji izvori su lešnici, sir, ćuretina, mahunarke, piletina, semenke bundeve i ovsena kaša. Takođe, pridržavanje redovnog ritma spavanja i izbegavanje plavog svetla uveče može značajno poboljšati prirodnu proizvodnju melatonina i doprineti kvalitetnijem snu i boljem zdravlju.