Rešenja postoje i mi smo ih našli.
Kamp nudi mnogo prijatnih trenutaka, od posmatranja zvezda pod noćnim nebom, do uranjanja u netaknutu prirodu. Bilo da provodite dan na plaži, na jezeru ili se samo opuštate u kampu sa bazenom, boravak u šatoru ima jedinstven šarm.
Međutim, kampovanje dolazi sa nekim izazovima, a glavni je nepodnošljiva vrućina koja može da poremeti vaš san. Dobra vest je da postoje efikasni načini da „preživite kampovanje“ u svom šatoru.
Nauka iza vrućine šatora
Prema Martinu Tenpieriku, stručnjaku za građevinsku fiziku, tkanina šatora apsorbuje toplotu od sunca. Materijal se može prilično zagrejati kada je izložen sunčevoj svetlosti, sa tamnijim tkaninama, kao što je crna, koja apsorbuje više toplote od svetlijih, kao što je bela, koja reflektuje sunčevu svetlost i ostaje hladnija.
Debljina tkanine za šator takođe igra ulogu. Tanji materijali brzo prenose toplotu u unutrašnjost, što dovodi do viših unutrašnjih temperatura. Iako otvaranje šatora može da pusti svež vazduh, sunčeva toplota nastavlja da zagreva tkaninu, održavajući toplije okruženje unutra nego spolja.
Ovaj princip je sličan onome što se dešava u automobilima. Iako je krov automobila deblji od tkanine šatora, ipak omogućava brzo prolaz toplote, a prozori doprinose nagomilavanju toplote.
Saveti za održavanje šatora hladnim
Kada kupujete šator, potražite onaj sa duplim vratima, koji kombinuje tkaninu i mrežu protiv komaraca. Ovaj dizajn omogućava bolji protok vazduha bez puštanja insekata.
Efikasan savet je da postavite šator u senci. Ako kamp nema hlada tokom celog dana, pokušajte da postavite šator na mestu koje će imati hlad u kasnim popodnevnim satima. Na ovaj način, šator se može ohladiti pre sumraka, čineći ga udobnijim za spavanje.
Pored toga, može biti od velike pomoći da imate neki način da ohladite ruke i zglobove pre spavanja. Preduzimajući ove mere, možete uživati u udobnijem iskustvu kampovanja, čak i po letnjoj vrućini.