Kineska startap kompanija Betavolt razvila je minijaturnu nuklearnu bateriju koja može proizvoditi električnu energiju do 50 godina bez potrebe za punjenjem...
Ova baterija, nazvana BV100, mala je poput novčića, dimenzija 15 x 15 x 1,5 milimetara, i ima potencijal da jednog dana napaja uređaje poput pametnih telefona, iako je do tog cilja potrebno još mnogo rada.
Betavolt je 8. januara u saopštenju za medije istakao da je njihova tehnologija „daleko ispred evropskih i američkih naučnih istraživačkih institucija i kompanija“. Baterija koristi energiju iz radioaktivnog izotopa nikl-63 koji emituje energiju prilikom raspadanja. Između slojeva nikl-63 nalaze se listovi poluprovodničkog materijala od kristalnog dijamanta debljine samo 10 mikrona, koji omogućavaju skladištenje i konverziju energije.
BV100 baterija može skladištiti do 3.300 megavat-časova, što joj daje energetsku gustinu više od 10 puta veću u odnosu na konvencionalne litijumske baterije. Prema rečima kompanije, baterija može održavati svoj izlazni kapacitet čak 50 godina bez potrebe za punjenjem ili održavanjem.
Iako baterija trenutno ima izlaznu snagu od samo 100 mikrovata i napon od 3 volta, što je dovoljno za napajanje uređaja poput pametnih telefona ili laptopova, Betavolt veruje da bi kombinacija više ovih baterija u nizu mogla da napaja jače uređaje.
Iako može zvučati opasno nositi kapsulu radioaktivnog materijala u džepu, kompanija tvrdi da je baterija „apsolutno sigurna“. Nema spoljašnjeg zračenja, a baterija je dizajnirana da bude otporna na vatru, eksplozije i fizička oštećenja poput uboda iglom ili čak metaka.
U početnim fazama, ovakve termonuklearne baterije uglavnom se koriste u vazduhoplovnoj industriji. Na primer, svemirske sonde Voyager, lansirane 1977. godine, koriste nuklearne baterije koje su razvijene tokom Hladnog rata i još uvek funkcionišu dok istražuju rubove našeg Sunčevog sistema.
Međutim, Betavolt veruje da bi njihova nova baterija mogla pronaći primenu u svakodnevnom životu, uključujući napajanje medicinskih uređaja poput pejsmejkera i veštačkih srca, jer ne zahteva često održavanje niti punjenje.
Baterija BV100 trenutno je u "pilot fazi" i kompanija planira uskoro pokretanje masovne proizvodnje. Betavolt ima ambiciozne planove, uključujući razvoj snažnijih baterija, kao i istraživanje drugih radioaktivnih izotopa. Kompanija planira lansiranje baterije snage 1 vat do 2025. godine, što bi moglo omogućiti revolucionarne promene u potrošačkoj elektronici, poput pametnih telefona koji se nikada ne pune ili dronova koji mogu leteti neprekidno.