Kina počela proizvodnju nuklearnih baterija: Veličine su novčića, a trajaće 50 godina

Nuklearna energija – u tvom džepu.

Kineska kompanija Betavolt Technology najavila je početak masovne proizvodnje revolucionarnih nuklearnih baterija pod oznakom BV100. Kako prenosi portal IT Hardware, ova baterija je veličine novčića (15x15x5 mm), a bazira se na radioaktivnom izotopu nikl-63 i dijamantskim poluprovodnicima.

Za razliku od klasičnih litijumskih baterija, BV100 proizvodi energiju putem beta raspada nikla-63, koji se tokom 100 godina transformiše u stabilni bakar-63. Rezultat? Više od 50 godina neprekidnog rada – bez punjenja, bez zamene, bez ikakvog održavanja.

Iako zvuči kao naučna fantastika, ova baterija već postoji i funkcioniše. BV100 trenutno daje 3V i 100 mikrovata snage, što nije dovoljno za napajanje mobilnih telefona – ali modularni dizajn omogućava spajanje više jedinica radi dobijanja potrebne jačine. Još bolja vest? Betavolt planira verziju snage 1 vat do kraja 2025.

Specifična energija BV100 je 10 puta veća od litijum-jonskih baterija – 3300 mWh/g. Radi u ekstremnim uslovima: od -60°C do +120°C, bez rizika od pregrevanja, eksplozije ili brzog pražnjenja.

A šta je sa zračenjem? Kompanija naglašava da je BV100 potpuno bezbedna. Nikl-63 emituje samo meko beta zračenje – tok elektrona koji se lako blokira kućištem uređaja. Krajnji proizvod raspada, bakar-63, nije radioaktivan i ne zahteva posebnu deponiju.

Drugim rečima – nema radijacije, nema panike.

Potencijalne primene su ogromne: medicinski implantati i senzori, nosiva elektronika (wearables), mikrouređaji i IoT senzori, dronovi i autonomne letelice, čak i svemirska tehnologija. Uređaji koji zahtevaju dug vek trajanja i otpornost na ekstremne uslove – idealni su za ovu vrstu baterije.

Iako se istraživanja u oblasti beta-voltažnih baterija sprovode i u SAD (Nano Diamond Battery, City Labs), Velikoj Britaniji (Kronos Advanced Technologies, Yasheng Group, Arkenlight) i Rusiji (NRNU MEPhI), Betavolt Technology je prva koja ih je počela masovno proizvoditi.

Kompanija predvodi inovacije u oblasti dijamantskih poluprovodnika, koje koristi i u superkondenzatorima i ultra-dugim ugljeničnim nanocevima.

Njihov uspeh potvrđuje i naučna zajednica – Betavolt je osvojio treće mesto na Inovacionom takmičenju Kineske nacionalne nuklearne korporacije 2023. godine.

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group