Zašto se uvek uredno spakovane novogodišnje lampice zamrse?

Aristotel je tvrdio da priroda prezire vakuum, ali savremena nauka otkriva da priroda ima još veći prezir prema redu – i to bez pauze, čak ni za praznike...

Najbolji primer za to su ukrasne lampice koje, ma koliko uredno ih spakovali, svake godine iznova dočekaju praznike u čvorovima. Glavni krivac za ovaj fenomen je drugi zakon termodinamike, koji kaže da u izolovanim sistemima entropija – mera haosa – uvek raste. U praksi, to znači da sistemi teže ka neuređenosti: stvari se lome, starimo, a lampice se upetljaju.

Proces zapetljavanja lampica proučavan je u studiji pod nazivom Spontaneous Knotting of an Agitated String, objavljenoj 2007. godine u magazinu Proceedings of the National Academy of Sciences. Istraživači Dorijan Rajmer i Daglas Smit otkrili su da se strune formiraju u kompleksne čvorove kada se stave u kutiju i podvrgnu rotaciji. Njihovi eksperimenti, izvedeni na 3.415 struna, pokazali su da su ključni faktori dužina strune (najmanje 46 cm) i prostor za kretanje unutar kutije.

Iako entropija igra ulogu, zamršivanje lampica nije potpuno nasumičan proces. Kompleksna matematika stoji iza načina na koji se formiraju čvorovi. Ovo otkriće ima šire implikacije, uključujući istraživanje genetskog materijala i ponašanje pupčane vrpce.

Kada sledeći put budete pakovali lampice, setite se da su zakoni svemira protiv vas. Ipak, nekoliko trikova može pomoći: umotajte lampice oko komada kartona ili koristite posebne kaleme za kablove. Iako ne možete pobediti entropiju, možete je bar malo usporiti.

Zapetljane lampice nisu samo frustracija već i podsetnik na fundamentalne zakone prirode. Sledeći put kada se suočite sa ovom svakodnevnom misterijom, setite se da iza nje stoji nauka – i malo humora neće škoditi.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group