Naučnici otkrili uzrok ogromne gravitacione rupe u Indijskom okeanu

Gravitaciona rupa u Indijskom okeanu dugo je zbunjivala naučnike, ali sada imaju objašnjenje koje nas vodi duboko ispod površine Zemlje, ka drevnim tajnama naše planete.

Zamislite oblast gde je gravitaciono privlačenje slabije nego inače, toliko da uzrokuje spuštanje morskog dna. Upravo to se dešava na površini tri miliona kvadratnih kilometara u Indijskom okeanu, fenomenu koji naučnici nazivaju gravitaciona rupa ili geoid low.

Poslednja istraživanja Debanjana Pala i Atreji Goš sa Indijskog instituta nauka rasvetlila su ovu misteriju. Njihova analiza otkrila je da su uzrok hladni, gusti ostaci drevnog okeana, koji su pre 30 miliona godina potonuli duboko u Zemljin plašt, završavajući u tzv. „groblju ploča“ ispod Afrike. Ovi ostaci, kombinovani sa vrelom magmom koja se uzdiže, stvorili su neobičnu strukturu u Zemljinom omotaču.

Pal i Goš rekonstruisali su 140 miliona godina kretanja tektonskih ploča pomoću simulacija. Njihovi modeli pokazali su da su plume – stubovi vrele, niskogustinske magme – ključni za nastanak gravitacione rupe. Ove strukture su se formirale pre oko 20 miliona godina, upravo nakon što je drevni Tetis okean potonuo u niže slojeve plašta.

„Naši rezultati sugerišu da kako bi oblik i amplituda posmatrane gravitacione rupe odgovarali modelima, pljuskovi magme moraju biti dovoljno uzgonski da se uzdignu do srednjih dubina plašta,“ napisali su istraživači.

Iako njihovo objašnjenje deluje uverljivo, potrebno je još istraživanja. Ne slažu se svi naučnici sa ovom hipotezom, a tek predstoje detaljnije analize. No, jedno je sigurno: naša planeta je neverovatno mesto, a naučna otkrića nas neprestano podsećaju koliko malo znamo o svetu ispod nas.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group