Naučnici otkrili 'riznicu' na dnu okeana koja bi mogla promeniti svet

Nema ništa uzbudljivije za naučnike nego kada pronađu nešto za šta veruju da će promeniti čitavu industriju, a upravo to se dogodilo na Arktiku...

Kada su istraživači krenuli u potragu na dno Arktičkog okeana, bili su oduševljeni kada su pronašli nešto što ima potencijal da unese revoluciju u naš zdravstveni sistem.

Nakon što su pronašli skrivenu zalihu na dnu mora, naučnici sada veruju da su otkrili pravi dragulj koji bi mogao pomoći u ispitivanju antibiotika. Ovo "obećavajuće" otkriće moglo bi značiti da bi smrtonosni virusi u budućnosti mogli biti lečeni.

Antibiotici su ključni za naše zdravlje jer nas štite od bolesti koje bi nas bez odgovarajuće terapije mogle pokositi, pa je neophodno da se obezbedi stalna zaliha širom sveta. Ako to ne bude slučaj, mogli bismo biti suočeni s ozbiljnim pandemijama, kao što se to već dogodilo u prošlosti.

Međutim, sada kada su superbakterije u stanju da prevaziđu naše antibiotike, ova pretnja ponovo postaje realnost.

Zašto je ovo arktičko otkriće toliko važno za naše zdravlje?

Istraživači su pronašli obećavajuće kandidate za nove antibiotike u mikroorganizmima iz dubokog mora, koji bi mogli pomoći u borbi protiv tih virusa. Svi znamo da je otpornost na antibiotike problem za nas ljude, ali izgleda da i bolesti polako postaju otporne na naše lekove. Ovaj novi izvor antibiotika mogao bi nam pružiti dodatnu zaštitu na neko vreme.

Iako oko 70 procenata naših antibiotika dolazi od aktinobakterija pronađenih u zemljištu, još nismo istražili druge potencijalne izvore koji bi mogli biti skriveni na različitim mestima širom sveta.

Vođa studije, profesor Pavi Tamela sa Univerziteta u Helsinkiju, rekao je: "Pokazujemo kako napredni screening testovi mogu identifikovati antivitulencijske i antibakterijske metabolite iz ekstrakata aktinobakterija. Otkrili smo jedinjenje koje inhibira virulentnost enteropatogene E. coli (EPEC) bez uticaja na njen rast, kao i jedinjenje koje inhibira rast, oba u aktinobakterijama iz Arktičkog okeana."

Ovo bi moglo značiti da antibiotik može smanjiti agresivnost bakterija, a da pritom ne ošteti naše telo.

Profesor Tamela i njegov tim sada se fokusiraju na testiranje potencijalnog morskog antibiotika protiv soja EPEC, koji je izuzetno štetan i izaziva dijareju kod dece mlađe od pet godina. Ovaj soj napada creva i ubrizgava 'faktore virulentnosti' koji preuzimaju ćelije i ubijaju ih.

Kada su istraživači 2020. godine uzeli uzorke četiri vrste aktinobakterija iz beskičmenjaka u Arktičkom okeanu, odlučili su da ih uzgajaju i vide šta će se dogoditi ako ih stave u borbu protiv EPEC. Otkrili su da su bakterije sposobne da se bore, što ih čini ozbiljnim kandidatom za medicinsku primenu.

Profesor Tamela je objasnio: "Sledeći koraci su optimizacija uslova za proizvodnju jedinjenja i izolacija dovoljnih količina svakog jedinjenja kako bismo razjasnili njihove strukture i dalje istražili njihove bioaktivnosti."

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group