Naučnici su otkrili da se Mesec lagano udaljava od Zemlje, a ovaj proces utiče na dužinu dana na našoj planeti – doduše, neverovatno sporim tempom...
U večnom plesu između Zemlje i njenog jedinog prirodnog satelita, stvari ipak nisu onakve kakvim izgledaju. Nova istraživanja su pokazala da se Mesec udaljava od Zemlje brzinom od 3.82 centimetra godišnje, a posledice ovog mikroskopskog pomeranja već su merljive – barem na vremenskim skalama koje se protežu milionima godina.
Prema istraživanju tima sa Univerziteta Viskonsin-Medison, koje je uključivalo analizu stena starih 90 miliona godina, naučnici su uspeli da rekonstruišu interakciju između Zemlje i Meseca pre 1.4 milijarde godina. Rezultati su pokazali da kako se Mesec udaljava, tako se i Zemlja „usporava“, produžavajući prosečno trajanje dana.
Profesor Stiven Mejers, jedan od vodećih istraživača, objasnio je ovaj fenomen jednostavnom analogijom: „Zemlja se ponaša poput klizačice koja se usporava kako ispruža ruke.“ Drugim rečima, udaljavanje Meseca uzrokuje postepeno smanjenje brzine rotacije naše planete.
Ako se pitate koliko će ovo trajati – za 200 miliona godina, dan na Zemlji trajaće 25 sati. Dakle, ako ste se ikada žalili da nemate dovoljno vremena u danu, samo treba da sačekate par stotina miliona godina.
Ali to nije sve. Pored promene u dužini dana, nedavna istraživanja kineskog svemirskog programa otkrila su skrivene strukture ispod površine Meseca, čime su naučnici dobili dragocene podatke o njegovoj prošlosti. Ova otkrića, zajedno sa udaljavanjem Meseca, otvaraju nova pitanja o poreklu i budućnosti našeg najbližeg nebeskog suseda.