Crkva u Lucernu izazvala je kontroverzu uvođenjem holograma Isusa baziranog na veštačkoj inteligenciji (AI) u ispovedaonicu...
Ova "eksperimentalna umetnička instalacija", nazvana Deus in Machina (Bog u mašini), omogućava vernicima interakciju sa holografskom figurom koja koristi AI za pružanje saveta i duhovne utehe.
Instalacija je postavljena u crkvi Svetog Petra, najstarijoj katoličkoj crkvi u Lucernu. Ideju su osmislili Filip Haslbauer i Aljoša Smolić sa Centra za imerzivne realnosti na Univerzitetu u Lucernu, zajedno sa teologom Markom Šmidom.
🚨🇨🇭AI JESUS TAKES CONFESSIONS IN SWISS CHURCH
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) November 20, 2024
St. Peter’s Church in Lucerne introduced an AI-powered Jesus hologram for confessions.
Developed by theologians and computer scientists, the AI is trained on the New Testament and responds to questions in 100 languages.… pic.twitter.com/yFRu5zw0Vc
Hologram Isusa, koji govori: „Mir s tobom, brate“, poziva ljude da podele ono što ih muči. Program može govoriti na 100 jezika i temelji se na svetim tekstovima i teološkoj literaturi preuzetoj s interneta.
Šmid je za Swissinfo izjavio da su odgovori holograma usklađeni sa teološkim pogledima crkve Svetog Petra tokom svih testova.
Instalacija je izazvala burne reakcije na društvenim mrežama. Dok jedni smatraju da je ideja uvredljiva i protivna tradicionalnim učenjima, drugi vide u njoj inovativan način kako hrišćanstvo može zakoračiti u digitalno doba.
Komentari se kreću od:
„Ne, ne, ne... (Oče, oprosti im, jer su budale...)“, do: „Ako pomaže ljudima, ne vidim problem.“
Dok neki teolozi hvale projekat kao most između tradicije i tehnologije, drugi postavljaju pitanja o njegovoj usklađenosti sa osnovnim učenjima hrišćanstva. Bez obzira na kritike, Deus in Machina otvara debatu o ulozi tehnologije u religiji i njenom potencijalu da privuče mlađe generacije u crkvu.