Svi uređaji sa litijumskim baterijama imaju šansu da eksplodiraju.
Uvek postoji, čak i mala šansa da će litijumska baterija vašeg uređaja eksplodirati. Između 2012. i 2017. godine, američka Komisija za bezbednost potrošačkih proizvoda procenjuje da je bilo najmanje 25.000 požara koji su uključivali ove baterije, a to se dešava i danas.
Samo u 2023. godini, Njujork je prijavio 200 požara povezanih sa litijum-jonskim baterijama. Naravno, neki od ovih požara mogu biti povezani sa psom koji grize pametni telefon kao igračku, ali punjive baterije mogu se zapaliti i eksplodirati pod određenim okolnostima. Dobra vest je da postoje znaci upozorenja.
Baterije rade tako što koriste hemijske reakcije za pomeranje elektrona iz jednog materijala u drugi, a ova hemijska reakcija može poći po zlu pod različitim uslovima. Međutim, obično postoje znaci upozorenja, a to su:
Toplota: Punjive baterije stvaraju toplotu kao deo svog normalnog rada. Vaš telefon može da se zagreje u normalnim uslovima. Ali ako vaš uređaj previše gori i ne možete da ga uhvatite, to je znak da nešto nije u redu. Ako ustanovite da je vaš uređaj neobično vruć, možda je spreman da eksplodira. Ipak, ne paničite. Mobilni telefoni obično imaju posebnu funkciju isključivanja u takvim slučajevima povišene temperature. U isto vreme, ako su mnoge funkcije telefona aktivne, kao što su GPS, kamera, puni se ili ga sunce greje, verovatno će biti vruć, ali nije spreman da eksplodira.
"Oticanje": Litijum-jonske baterije mogu nabubreti usled kombinacije nagomilavanja toplote i gasa. Samo po sebi, „naduvena“ baterija ne znači nužno da će eksplodirati, ali ako vaš uređaj pokazuje bilo kakve znake osim naduvene baterije dobra je ideja da se držite podalje od telefona.
Dim: Beli ili sivi dim je znak da će baterija vrlo brzo eksplodirati. Ako vidite bilo kakvu vrstu dima da izlazi iz vašeg uređaja, bolje se zaštitite.
Zvuk: Baterije koje će uskoro eksplodirati često proizvode šištanje.
Ako primetite jedan ili više ovih znakova upozorenja, preduzmite korake da se zaštitite. Takođe imajte na umu da ako vaš uređaj snažno udarite ili padne u vodu, moguće je da će priključci baterije oksidirati ili otkazati. Iako uređaj može ostati funkcionalan, to ne znači da je bezbedan za upotrebu. Može da se pokvari ili čak eksplodira nakon nekoliko dana. U tom slučaju, najbolje rešenje je da odnesete svoj uređaj u servisni centar i objasnite im šta se tačno desilo kako bi mogli da ga provere.
Ako sumnjate da će jedna od vaših baterija eksplodirati, odmah preduzmite sledeće korake:
- Ako vidite dim ili varnice, evakuišite područje.
- Zaštitite svoje ruke. Nemojte rukovati uređajem golim rukama. Pronađite nešto za upotrebu. Klešta se mogu koristiti za manje aparate, ili možete koristiti rukavice za rernu, peškire ili bukvalno bilo šta što može da posluži kao štit između vas i male "bombe".
- Isključite i isključite uređaj.
- Pažljivo pomerajte uređaj. Nemojte gurati ili bacati uređaj. Pažljivo ga pomerite na izolovano mesto gde se plamen može zadržati: negde sa betonskim podom, kao što je garaža, na primer, ili spoljna lokacija na trotoaru. Ako imate vatrostalni sef možete da postavite uređaj u njega, ali ga ipak premestite na lokaciju što je dalje moguće od životnog prostora.
- Ako se uređaj zapali, možete koristiti aparat za gašenje požara da biste ugasili plamen ili prskati vodu iz creva. Ako se radi o velikom uređaju, kao što je e-skuter, najbolje je pozvati vatrogasce.