Zašto ne treba zadržavati gasove – i gde zapravo odlaze ako ih ne ispustimo

Sledeći put kada poželite da nekoga ukorite zbog ispuštanja gasova u javnosti, možda bi trebalo da razmislite još jednom...

Iako je puštanje vetra često tabu tema, rečenica "bolje napolje nego unutra" ima ozbiljniju pozadinu nego što mislite. Zadržavanje gasova ne samo da je neprijatno, već može imati i neugodne posledice po vaše zdravlje.

Koliko puta dnevno je normalno?

Prema doktoru Karanu Radžu, medicinskom stručnjaku koji je postao popularan na društvenim mrežama, prosečna osoba ispusti goluba 14 puta dnevno. Ako vam neko kaže da nikada ne ispušta gasove, dr Radž tvrdi da ili ne govori istinu ili ima ozbiljan zdravstveni problem, poput opstrukcije creva, što je medicinska hitnost.

Šta se dešava kada zadržavate gasove?

Ako odlučite da zadržite gasove zbog stida ili neprijatnosti, to može izazvati nekoliko neželjenih posledica. Naime, gas koji ne ispuštate kroz rektum pronalazi alternativni izlaz – kroz vaš dah! Kako to funkcioniše? Kada zadržavate gasove, deo tog gasa može da se apsorbuje kroz zidove creva u krvotok. Odatle, gas putuje do pluća, gde se ispušta kroz disanje.

@dr.karanr Make some noise #fart #learnontiktok #edutok #schoolwithdrkaran #humanbody ♬ CONFETTI INSTRUMENTAL - Utkarsh Uppal/Aymen Mohamedali/Shalee Gherbaz

Dakle, ako se nekome iz usta oseća neprijatan miris, moguće je da je to posledica pokušaja da suzbiju gasove, tvrdi dr Radž.

Fiziološke posledice

Pored neprijatnog zadaha, zadržavanje gasova može izazvati i fiziološke probleme poput nadutosti, bola u stomaku, pa čak i ozbiljnijih stanja kao što je divertikulitis, što je zapaljenje creva.

Iako može biti neprijatno puštati gasove u društvu, to je normalan i zdrav proces probave. Dakle, sledeći put kada osetite pritisak, možda je najbolje da ga pustite – bez obzira na to gde se nalazite.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group