Zašto jedna od najskupljih supstanci na svetu, koja košta 106 miliona evra po gramu, vredi toliko?

Ako bih vas neko pitao da razmislite o jednoj od najvrednijih supstanci na svetu, verovatno biste pomislili na zlato, dijamante ili možda čak šafran. Ali svi ti odgovori bi bili pogrešni.

Zapravo, postoji prah koji je krunisan kao najskuplja stvar na Zemlji prema Univerzitetu Oksford, a verovatno nikada niste ni čuli za njega. Zove se Endohedralni fuleren na bazi atoma azota, i košta mnogo više nego što prosečna osoba zaradi tokom celog života.

U stvari, prosečnom stanovniku naše planete bilo bi potrebno više od 60 života zarade da bi priuštio samo jedan gram ove supstance - čak i tada biste bili kratki za 822,464 evra s obzirom na cenu od 106 miliona evra.

A to bi takođe značilo da morate pronaći način da živite besplatno, jedete besplatno, pijete besplatno – bez ikakvog trošenja novca.

Pa, zašto je ova supstanca toliko skupa i šta ona zapravo jeste?

Razlog leži u njenoj potencijalnoj upotrebi. Ovaj prah se smatra revolucionarnim otkrićem koje bi moglo dodatno unaprediti tehnologiju... ukoliko neko može da priušti njegovo korišćenje.

Supstanca ima potencijal da se koristi za kreiranje izuzetno malih i visoko preciznih atomskih satova. Tradicionalno, atomski satovi nisu mali – zapravo su sasvim suprotno tome, jer su veličine sobe.

Ovi satovi su od velike važnosti za navigaciju jer predstavljaju ključni deo funkcionisanja GPS sistema.

Ako bi ovi satovi mogli da budu dovoljno mali, mogli bi se koristiti za izuzetno precizno lociranje objekata, a naučnici sa Oksforda, koji su razvili ovu supstancu, veruju da će pametni telefoni u budućnosti sadržavati Endohedralne fulerene na bazi azota.

Zanimljivo je da ime supstance, konkretno deo „fuleren“, direktno opisuje njenu strukturu. To je "kavez" ugljenikovih atoma sa atomom azota unutar njih. Ime „fuleren“ se odnosi na ovaj „kavez“ i predstavlja omaž arhitekti i filozofu Ričardu Bakminsteru Fuleru, koji je bio poznat po svojim dizajnima sa prepoznatljivim međusobno povezanim trouglovima u geodetskoj kupoli.

U svakom slučaju, sve to zvuči prilično zbunjujuće, ali njegovo stvaranje bi moglo omogućiti dalje istraživanje svemira.

NASA objašnjava: „Navigatori šalju signal svemirskoj letelici, koja ga zatim vraća na Zemlju. Vreme potrebno da signal pređe ovaj put u oba pravca otkriva udaljenost letelice od Zemlje, jer signal putuje poznatom brzinom (brzinom svetlosti).

„Iako sve to zvuči komplikovano, većina nas koristi ovaj koncept svakodnevno. Na primer, prodavnica može biti udaljena 30 minuta hoda od vaše kuće. Ako znate da možete preći dva kilometra za 20 minuta, tada možete izračunati udaljenost do prodavnice.“

Većina nas verovatno nikada neće doći u kontakt sa gramom Endohedralnih fulerena na bazi atoma azota, pa ne brinite previše o plaćanju ove supstance... bar ne uskoro.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group