U srcu okeana otvorila se rupa – i krije jezivo upozorenje o našoj budućnosti

Na prvi pogled izgleda kao raj za ronioce. Ali ispod površine Great Blue Hole kod obale Beliza, krije se tiho svedočanstvo koje naučnici nazivaju – istorijom oluja. I ako su njihove najnovije prognoze tačne, ono što nas čeka do kraja veka neće biti samo vetar u kosi.

Šta je Velika Plava Rupa – i zašto svi gledaju baš u nju?

Ova gigantska morska provalija prečnika 300 metara i dubine 125 metara nastala je kada su, pre oko 15.000 godina, pećine bile potopljene rastućim nivoom okeana. Stalagmiti i stalaktiti koji su nekada visili u suvim pećinama sada su pod morem – kao vremeplov skriven ispod talasa.

Danas je Great Blue Hole raj za turiste, ali i dom za ajkule: od hammerhead do bull shark vrsta. Ipak, ono što se nalazi u njenom dnu je nešto daleko zanimljivije – 30 metara duboka arhiva klimatske istorije.

U 2022. godini, tim naučnika sa Univerziteta Gete u Frankfurtu i još nekoliko evropskih univerziteta postavio je platformu za bušenje direktno iznad rupe – i izvukao 98 stopa (30 m) dugačko sedimentno jezgro.

Svaki sloj u tom jezgru sadrži pesak, čestice i ostatke koje su talasi i oluje nanosili tokom proteklih 5.700 godina. Ukratko – rupa pamti svaku tropsku oluju koja je prešla preko nje.

Problem: broj oluja ne samo da raste – već ubrzava

Do sada su naučnici izbrojali 574 oluje u prethodnih šest milenijuma, što daje prosečno 4 do 16 oluja svakih 100 godina. Ali poslednjih 20 godina, taj broj skače. I ne samo broj – i jačina oluja raste.

Ako se ovaj trend nastavi, do kraja 21. veka Karibi bi mogli da dožive i do 45 tropskih oluja i uragana svakih stotinu godina – gotovo tri puta više nego što je bio istorijski prosek.

Zašto je to važno (i zašto bi trebalo da te brine)?

U svetu gde klima sve više liči na roletnu koja se povlači nepredvidivo – ova rupa nam daje prvi, doslovno iskopani dokaz koliko se ritam prirode menja. Naučnici upozoravaju da je to direktna posledica industrijskog zagrevanja planete.

 “Ovo je najduži, neprekidni zapis o učestalosti tropskih ciklona koji danas imamo,” navode u studiji objavljenoj u Science Advances.

Rupa u okeanu ne vrišti, ne izbacuje paru, ne guta brodove. Ali tiho pokazuje – šta nas čeka ako se ništa ne promeni. Ako te do sada klimatske promene nisu ubedile, možda hoće rupa u okeanu koja bukvalno pamti svaku oluju.

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group