Jedan istraživač tvrdi da putovanje kroz vreme zapravo može biti moguće i da njegova matematika to dokazuje...
Putovanje kroz vreme predstavlja koncept koji fascinira naučnike decenijama unazad i stiže kao ideja da neko može da se kreće do određene tačke u vremenu, što je do sada i razmatrano u brojnim aspektima putem velikog broja jakih filmskih naslova.
Pojedini ljudi koji veruju u putovanje kroz vreme tvrde da ovde postoji dodatna komplikacija, koja se zove paradoks dede i ukratko glasi da, ukoliko bi se osoba vratila kroz vreme pre nego što je njen deda imao decu, na taj način će sprečiti sopstveno rođenje. Student fizike, Žermein Tobar, sa univerziteta u Kvinslendu, tvrdi da je pronašao način da zaobiđe ovaj problem, shvatajući na koji način da ’kvadrira brojeve’ kao bi izbegao paradokse.
„Klasična dinamika tvrdi da možete znati stanje sistema u posebno vreme, što nam može reći punu istoriju istog“, izjavio je Tobar. „Međutim, Ajnštajnova teorija opšte relativnosti predviđa postojanje vremenskih petlji ili putovanja kroz vreme, gde neki događaj može postojati u prošlosti i u budućnosti sam za sebe, teoretski okrećući proučavanje dinamike naopačke.“
Tobarov rad se zasniva na determinističkim procesima teorije relativiteta - sa opštom relativnošću svaki događaj je konstruisan, deterministički i svaki uzrok ima posledicu.
„Matematika se proverava, a rezultati predstavljaju stvar naučne-fantastike“, izajvio je fizičar Fabio Kosta, sa univerziteta u Kvinslendu, koji je nadgledao ovo istraživanje. „Pokušavajte da stvorite paradoks do mile volje, događaji će se uvek prilagoditi kako bi izbegli bilo kakve nedoslednosti. Raspon matematičkih procesa koje smo otkrili, pokazuju da je putovanje kroz vreme slobodnom voljom logično moguće u našem univerzumu bez stvaranja bilo kakvih paradoksa.“
N.Đ.