Šta stoji iza hapšenja misterioznog osnivača Telegrama

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pavel Durov (@durov)

Pavel Durov je možda pušten, ali scenariji i teorije zavere o tome šta se zaista dešava rastu.

Da li vam nešto znači ime Pavel Durov? Ako ne, najverovatnije znate za njegovu „kreaciju“, Telegram, zbog koje je uhapšen i pušten 24 sata kasnije.

Međutim, u slučaju da niste upoznati sa Telegramom, krenimo od početka. Telegram je popularna aplikacija za razmenu poruka koju su 2013. osnovali Pavel Durov i njegov brat Nikolaj. Platforma omogućava korisnicima da učestvuju u razgovorima jedan na jedan, grupnim četovima, kao i velikim kanalima, na kojima se poruke mogu emitovati mnogim pretplatnicima.

Za razliku od konkurenata kao što je WhatsApp, Telegram omogućava znatno veće grupne razgovore, sa do 200.000 učesnika. Međutim, iako Telegram nudi end-to-end enkripciju, to nije podrazumevana postavka za većinu komunikacija unutar aplikacije. Reputacija platforme za davanje prioriteta privatnosti učinila ju je preferiranim alatom za milione ljudi, uključujući vladine zvaničnike i novinare.

Međutim, takođe je izazvao kritike zbog svoje slabe kontrole sadržaja, za koju stručnjaci kažu da olakšava ilegalne aktivnosti kao što su trgovina drogom i distribucija materijala za seksualno zlostavljanje dece.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pavel Durov (@durov)

Hapšenje osnivača platforme

Pavel Durov, ruski biznismen sa više državljanstava, uhapšen je u Parizu po dolasku iz Azerbejdžana. Hapšenje je rezultat navoda da je Telegram korišćen za kriminalne aktivnosti i da kompanija nije sarađivala sa organima za sprovođenje zakona. Francuske vlasti optužile su Durova za „saučesništvo u upravljanju onlajn platformom koja omogućava nezakonite transakcije organizovane grupe“, što je teško delo koje može dovesti do dugotrajne zatvorske kazne. Iako je Durov pušten uz kauciju nakon četiri dana ispitivanja, on je i dalje pod istragom i mora da se javlja u policijsku stanicu dva puta sedmično.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pavel Durov (@durov)

Zapadne vlade protiv Telegrama

U odgovoru Telegrama na hapšenje naglašena je njegova posvećenost poštovanju zakona Evropske unije i poboljšanju kontrole sadržaja. Iz kompanije su uverili da Durov nema šta da krije i da često putuje u Evropu. Međutim, zapadne vlade su dugo kritikovale Telegram zbog uočenih nedostataka u kontroli sadržaja, napominjući da ga je relativni nedostatak nadzora učinio utočištem za ilegalne aktivnosti.

Na primer, Nemačka je 2022. kaznila Telegram sa preko 5 miliona evra zbog nepoštovanja lokalnih zakona o prijavljivanju nelegalnog sadržaja. Slično tome, Brazil je privremeno suspendovao aplikaciju jer nije sarađivao u istrazi neonacističkih aktivnosti povezanih sa pucnjavom u školama.

Hapšenje Durova izazvalo je kontroverzu, a neki su to videli kao politički motivisan napad na slobodu govora. Ruski zvaničnici, uprkos prethodnim naporima da se zabrani Telegram, izrazili su ogorčenje zbog hapšenja Durova, a neki su to nazvali dokazom licemerja Zapada. Istaknute ličnosti poput Elona Maska takođe su se izjasnile u korist Durova, što je dodatno podstaklo debatu.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group