Novi "čudan" pronalazak teleskopa James Webb sa početka univerzuma zbunio naučnike

NASA je ovaj pronalazak nazvala „nešto bez presedana“.

James Webb Space Teleskop (JWST), najnaprednija tehnologija čovečanstva za istraživanje univerzuma, napravio je novo otkriće koje su naučnici opisali kao „čudno“. Ovo neobično otkriće navelo je američku svemirsku agenciju NASA da ga okarakteriše kao „nešto bez presedana“.

Od kraja 2021. godine, ovaj teleskop vredan 10 milijardi dolara istražuje svemir i šalje neverovatne slike iz dubina svemira nazad na Zemlju. Mnoge od njegovih pronalazaka naučnici su opisali kao „fascinantne“, a neke čak i kao „zapanjujuće“.

Teleskop kojim upravlja NASA laboratorija za mlaznu propulziju, naslednik je Hubble teleskopa lansiranog 1990. godine. On je već napravio otkrića koja sežu do samih početaka vremena, otkrivajući nam prizore koji izgledaju kao naučna fantastika.

Najnovije otkriće teleskopa Webb odnosi se na galaksiju poznatu kao GS-NDG-9422 (9422), čija slika dolazi iz perioda samo milijardu godina nakon Velikog praska.

Galaksija je puna ogromnih zvezda koje gore dvostruko jače nego bilo šta u našoj galaksiji. NASA je saopštila da ovo otkriće može predstavljati „fazu povezivanja“ u evoluciji galaksija, pokazujući nam kako su galaksije izgledale pre nego što su postigle svoj trenutni oblik.

Glavni istraživač, Aleks Kameron sa Univerziteta u Oksfordu, rekao je: „Moj prvi utisak kada sam video spektar galaksije bio je ‘ovo je čudno’, što je upravo ono što je teleskop Webb dizajniran da otkrije: potpuno nove fenomene u ranom univerzumu koji će nam pomoći da razumemo kako je kosmička priča započela.“

Zvezde u galaksiji 9422 izbacuju ogromne količine svetlosti, terorišući oblake gasa oko sebe, čineći da ti oblaci sijaju jače nego same zvezde. Ovo bi moglo biti ključ za razumevanje šta dolazi nakon što zvezde počnu da se udružuju i formiraju galaksije.

Dr. Harli Kac, Kameronov kolega, dodao je: „Izgleda da ove zvezde moraju biti mnogo toplije i masivnije nego one koje vidimo u lokalnom univerzumu, što ima smisla jer je rani univerzum bio potpuno drugačije okruženje.“

Zajednički su otkrili da su modeli kosmičkih gasovitih oblaka, zagrejanih od strane veoma vrelih, masivnih zvezda, gotovo savršeno odgovarali Webb posmatranjima. Dok su tipične vrele zvezde u našem delu svemira na temperaturama između 40.000 i 50.000 stepeni Celzijusa, zvezde u galaksiji 9422 su čak toplije, prelazeći 80.000 stepeni Celzijusa.

Ova egzotična galaksija pruža vodič za razumevanje tranzicije od prvobitnih zvezda do galaksija koje danas poznajemo.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group