Iako se priča o Nojevoj barci često smatra delom religijske tradicije, naučnici sada veruju da su možda otkrili njenu tačnu lokaciju, zahvaljujući dešifrovanju drevne mape stare oko 3.000 godina...
Ova mapa, poznata kao Imago Mundi, potiče iz antičkog Vavilona i predstavlja najstariju poznatu mapu sveta, koja je ispisana simbolima na glinenoj tablici. Čuvana u Britanskom muzeju, tablica sadrži uputstva koja opisuju putovanje kroz različite predele, uključujući deo koji objašnjava veličinu plovila potrebnog za preživljavanje Velikog potopa. Naučnici su pratili ove upute i pronašli put do „Urartua“, regije koja se prema starim mesopotamijskim tekstovima pominje kao mesto gde se Nojeva barka zaustavila kako bi očuvala život.
Dr Irving Finkel, kustos u Britanskom muzeju, objasnio je da ovaj zapis podržava sličnost između biblijskog i vavilonskog opisa potopa, što ukazuje na zajedničko poreklo priče. „Ako biste krenuli na ovo putovanje, videli biste ostatke ovog istorijskog broda,“ rekao je Finkel.
Lokacija na mapi odgovara Asirskoj reči „Ararat“, što se poklapa s biblijskim opisom mesta gde se Nojeva barka nasukala. Ova drevna tablica takođe opisuje osam trouglastih oblika za koje istraživači veruju da predstavljaju planine, uključujući deo teksta koji navodi da će putnik pronaći veliku barku nakon prelaska određene razdaljine.
Ovo otkriće pruža fascinantan uvid u to kako su drevni Vavilonci beležili priče o potopu, možda verujući da je priča o Nojevoj barci bila deo njihove istorijske stvarnosti.