Najjasnije slike Jupitera koje će vas zapanjiti: Šta je NASA zapravo fotografisala?

NASA svemirski brod Juno snimio je najjasnije fotografije Jupitera, najveće planete u našem Sunčevom sistemu...

Ove slike su neverovatno zapanjujuće, ali i pomalo zastrašujuće, naročito ako niste upoznati sa onim što čini Jupiter.

Jupiter je kolosalna gasovita planeta, više od 300 puta teža od Zemlje, i skoro dvostruko veća od svih drugih planeta u našem Sunčevom sistemu zajedno. Sa prosečnim poluprečnikom od 69.911 kilometara, Jupiter je ogromna prisutnost u svemiru. Za poređenje, poluprečnik Zemlje iznosi samo oko 6.371 kilometar. Zbog svoje brze rotacije (potpuna rotacija traje samo 9,8 sati), Jupiter je „spljošten“ na polovima, što čini njegov prečnik na ekvatoru neverovatnih 142.984 kilometara.

Jupiterov oblik je upoređivan sa oblikom džinovskog krompira zbog ove spljoštenosti. Sastav planete je uglavnom sličan Suncu, sa vodonikom i helijumom koji čine oko 90% i 10% njenih komponenti. Jupiterova površina nema nikakve planine, doline ili kopnene oblike – samo ujednačenu, gasovitu atmosferu. Temperatura planete može dostići oko 20.000°C, što je tri puta toplije od Zemljinog jezgra, ali ipak još uvek nije ni blizu temperature zvezda.

Da li je moguće sleteti na Jupiter?

S obzirom na njegovu ogromnu gravitaciju – koja je oko 2,5 puta veća od Zemljine – bilo ko ko bi pokušao da sleti na Jupiter suočavao bi se sa značajnim izazovima. Zamislite da morate da nosite 2,5 puta veću težinu nego što imate u gasovitoj sredini. Međutim, ovo je teoretski problem, jer Jupiter nema čvrstu površinu na koju bi mogli da sletite. Planeta je potpuno sačinjena od komprimovanog gasa, zbog čega je nemoguće da svemirski brodovi ili sonde slete. Jedino što možemo da uradimo je da posmatramo Jupiter kroz svemirske brodove poput Juno, koji nam omogućavaju da ga proučavamo sa distance.

Šta pokazuju najjasnije slike Jupitera?

Sa Zemlje, Jupiter izgleda kao jednostavna bela lopta, ali izbliza se pojavljuju njegove prave boje. Fotografije koje je zabeležio Juno otkrivaju bogat spektar boja, od braon i crvene, do bele i plave. Površina planete se uglavnom sastoji od gasova kao što su vodonik i helijum. Međutim, ima i gustih oblaka formiranih od amonijaka, vodonik sulfida i vodene pare. Ovi oblaci stvaraju karakteristične paralelne pruge koje čine Jupiter.

Jupiterova atmosfera se stalno menja i glatko prelazi u okean gasa. Šareni oblaci se sastoje od metana, amonijaka i drugih jedinjenja, stvarajući vrtložne uzorke na površini planete. Neki od najistaknutijih delova Jupiterove površine uključuju „anticiklonske uzorke“, koji su vrtlozi i oluje izazvane nestabilnom atmosferom planete. Najveća od ovih oluja je čuvena Velika Crvena Plekta, koja traje već 400 godina u Jupiterovoj južnoj hemisferi.

NASA buduće misije

NASA nije gotova sa istraživanjem Jupitera. Svemirska agencija planira novu misiju na Evropu, jedan od Jupiterovih meseca, sa ciljem da detektuje život. Otkrivački podaci koje je Juno poslao samo su početak, a naredna misija obećava još uzbudljivija otkrića o ovoj gasovitoj planeti i njenim mesecima.

Jupiterova misteriozna i nestabilna priroda nastavlja da očarava naučnike i ljubitelje svemira, pružajući uvid u dinamične procese najveće planete našeg Sunčevog sistema.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group