Kineski naučnici uspeli da restartuju mozak nakon smrti

Da li je svet na pragu besmrtnosti? Ili to ipak nije tako jednostavno?

Naučnici iz Kine objavili su istraživanje koje bi moglo postati nova revolucija u medicini i rehabilitaciji. U časopisu EMBO Molecular Medicine, tim kineskih naučnika je predstavio svoj rad u kojem su uspeli da povrate moždanu aktivnost kod svinja gotovo sat vremena nakon što je prestala cirkulacija krvi. Ovaj uspeh mogao bi pomoći u obnavljanju funkcije mozga nakon iznenadne srčane aritmije. Istraživači tvrde da bi njihov izum mogao produžiti period za reanimaciju pacijenata nakon zastoja srca.

Kako funkcioniše metoda?

Tajna je u tome da se jetra pacijenta koji nije pretrpeo ozbiljne povrede koristi kako bi očistila krv i dovela je u sistem za podršku životu, čime se omogućava obnova moždane funkcije. Ovaj proces koristi posebno razvijeni sistem koji pomaže da se mozak „ponovo pokrene“ nakon što je došlo do prestanka protoka krvi.

Zašto doktori imaju malo vremena za reanimaciju?

Iznenadni srčani zastoj dovodi do velikih problema u telu zbog brzog zaustavljanja protoka krvi. Pad krvnog pritiska uzrokuje ishemiju, stanje u kojem dolazi do smanjenja protoka krvi u delovima tela, što može izazvati nepovratna oštećenja u mozgu. To je razlog zbog kojeg je prozor za reanimaciju nakon srčanog zastoja izuzetno kratak.

Uloga jetre u obnovi mozga

Istraživanje koje je vodio lekar Šaošan He sa Sun Yat-sen Univerziteta u Kini proučavalo je ulogu jetre u obnovi moždane funkcije nakon ishemije izazvane srčanim zastojem.

Tim je koristio 17 laboratorijskih mini svinja sa Tibeta i upoređivao ulogu jetre u procesu gubitka cirkulacije. U jednoj od grupa, dve grupe svinja bile su izložene ishemiji mozga tokom 30 minuta – jedna grupa je bila podvrgnuta ishemiji jetre, a druga nije. Kada su svinje eutanazirane i mozak ispitivan, kontrolna grupa je imala najmanje oštećenja mozga. Takođe, grupa kojoj nije bila oduzeta jetra imala je značajno manje oštećenja nego grupa koja jeste.

Optimalni vremenski okvir

U početku, mozak je bio povezan sa sistemom za podršku životu 10 minuta nakon početka postupka. U sistemu bez jetre, električna aktivnost u mozgu pojavila se nakon pola sata, ali se vremenom smanjivala.

Dalja istraživanja su pokazala da su najbolji rezultati postignuti kada je mozak povezan sa sistemom podrške uz pomoć jetre 50 minuta nakon prestanka protoka krvi. Aktivnost mozga se nastavila još šest sati pre nego što su eksperimenti završeni. Zanimljivo je da su mozgovi kojima je uskraćena količina kiseonika 60 minuta imali samo tri sata aktivnosti pre nego što su se ponovo isključili, što ukazuje na kritični period u kojem reanimacija može biti uspešna.

Ova otkrića otvaraju vrata budućnosti, a naučnici veruju da bi u daljoj primeni ovog istraživanja mogla da se postigne veća efikasnost u reanimaciji ljudi nakon srčanog zastoja, dajući nadu u produženi život i nove metode za prevazilaženje smrti.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group