Kineski naučnici napravili pravu "Zvezdu smrti"

Superoružje više nije fikcija...

Naučnici iz Kine tvrde da su stvorili pravu "Zvezdu smrti" sposobnu da uništi neprijateljske satelite u orbiti. Ovaj "super-ray" podseća na laserske zrake iz filmova, ali pitanje je da li će zaista funkcionisati kako je zamišljeno.

Oružje inspirisano naučnom fantastikom koristi mikro talasne pulseve ujedinjene u jedan snažan zrak, poput laserskih zraka koji uništavaju planete u Ratovima zvezda. Stvaranje ovakvog tehnološkog čuda zahteva preciznost veću od one u današnjim atomskim satovima na GPS satelitima, što je do sada bilo nedostižno. Iako ovaj zrak neće uništavati planete kao u filmovima, mogao bi onesposobiti GPS satelite i uništiti komunikaciju u svemiru.

Detalji oružja ostaju strogo poverljivi, ali kineski akademski časopisi sugerišu da je mikro talasno oružje razvijeno za upotrebu u svemiru. Prema izveštaju South China Morning Post, tajno svemirsko oružje koristi niz od sedam svemirskih vozila na kojima se nalazi mikro talasni top. Vozila su raspoređena na velikim udaljenostima i istovremeno ispaljuju kako bi pogodili cilj jednim snažnim udarcem. Fuzijom više talasa u jedan impuls, proizvedena energija bi mogla biti dovoljna da obori neprijateljski satelit. Iako je postizanje ovakve preciznosti do sada bilo nemoguće, kineski naučnici kažu da su savladali ove prepreke povezivanjem svakog vozila vlaknima optičkih kablova.

Prošle godine, kineski naučnici postigli su tačnost u vremenskom merenju od samo 10 trilionitih sekundi na udaljenosti od 1.800 km. Da bi se osiguralo da mikro talasi pogode istu tačku, oružje koristi lasere za pozicioniranje koji omogućavaju milimetarsku navigaciju. Analizirajući podatke o vremenu i poziciji, mobilni komandni centar može izdatiti naredbu za napad, lansirajući svih sedam vozila istovremeno.

Ovaj super zračni udar ne bi imao destruktivnu moć kao što je to prikazano u Ratovima zvezda, ali proizvedeni energetski impuls bio bi više nego dovoljno jak da obori neprijateljski satelit. Prema različitim studijama, gigavat snage bio bi potreban da izazove dovoljnu štetu satelitima u niskoj Zemljinoj orbiti, dok najveće nuklearne bombe imaju snagu u stotinama kilotona.

Za razliku od konvencionalnog oružja, svemirska oružja koriste snažne eksplozije elektromagnetnog zračenja za uništavanje ili uništavanje ciljeva. Naučnici iz različitih zemalja prethodno su pokušavali da stvore direktne energetske sisteme koji koriste lasere za spaljivanje raketa i dronova. Na primer, britansko oružje Dragonfire dovoljno je snažno da uništi novčić od £1 sa gotovo kilometarske udaljenosti.

Dok je stvaranje prave " Zvezde smrti" iz Ratova zvezda još uvek daleki san, razvijena tehnologija mogla bi značajno promeniti ravnotežu moći u svemiru i otvoriti nove mogućnosti za svemirska oružja.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group