Obična banana, prodata za 20 penija, postala je umetničko delo koje je dosegnulo neverovatnu cenu od 5 miliona funti. Ipak, prodavac voća, 74-godišnji Šah Alam, od cele transakcije nije dobio ni peni...
Na ulicama Menhetna, ispred čuvene aukcijske kuće Sotheby’s, Šah Alam svakodnevno prodaje voće na svojoj skromnoj tezgi. Banane su mu uobičajeni artikal, koje prodaje po 20 penija komad ili 79 penija za celu granu. Jedna od tih banana završila je u rukama italijanskog konceptualnog umetnika Mauricija Katelana.
Katelan je ovu običnu bananu pričvrstio selotejpom na zid, čineći je delom svog umetničkog dela pod nazivom Komičar. Delo je kasnije prodato neimenovanom kolekcionaru za vrtoglavih 5 miliona funti. Među kupcima umetničkog dela bio je i osnivač kriptovalutne platforme, Džastin San, koji je dobio sertifikat koji mu omogućava da pričvrsti svoju bananu na zid i nazove je Komičar.
Kada su novinari New York Times-a informisali Alama o sudbini njegove banane, on je reagovao emotivno: „Ja sam siromašan čovek. Nikada nisam video toliki novac, niti sam ga ikada imao,“ rekao je udovac koji živi u SAD od 2007. godine i radi 12-časovne smene četiri dana nedeljno na svojoj tezgi.
Mauricio Katelan je izjavio da ga je reakcija prodavca „duboko dirnula“, dodajući: „Umetnost, po svojoj prirodi, ne rešava probleme — ako bi rešavala, to bi bila politika.“
Iako se na prvi pogled čini apsurdnim da banana može vredeti milione, delo Komičar postalo je simbol konceptualne umetnosti i kulture društvenih medija. Džastin San je najavio da će bananu pojesti 29. novembra 2024. godine, čineći još jedan performans unutar performansa.
The banana will be eaten on November 29, 2024, at 2:00 PM GMT+8. Stay tuned. https://t.co/GscJLjAiNi
— H.E. Justin Sun 🍌 (@justinsuntron) November 24, 2024
Ova priča postavlja pitanja o vrednosti umetnosti i njenoj percepciji u savremenom društvu. Za Šaha Alama, to ostaje samo još jedna prodaja voća — i podsećanje na nepravdu koja se krije iza umetničkih miliona.