U periodu kada su prvi znaci globalne ekonomske krize počeli da se naziru 2007. godine, Mark Bojl je odlučio da pokuša da živi godinu dana bez trošenja novca...
Tada je živeo u Bristolu i radio kao menadžer u prehrambenoj prodavnici, ali ga je sve više brinula njegova ekološka ostavština. Inspirisan Gandijevom filozofijom, Mark je odlučio da preuzme odgovornost za svoj uticaj na svet i živi bez novca.
Prvi korak u Markovom eksperimentu bio je pronalaženje mesta za život, pa je dobio besplatan karavan od ljudi kojima više nije bio potreban. U zamenu za prostor na farmi, Mark je volontirao i postavio svoj karavan na njihovoj zemlji. Karavan je opremio drvenom peći, kompostnim WC-om i ručno izrađenim šporetom. Iako je njegov cilj bio potpuno odsustvo novca, morao je da potroši 360 funti na solarni panel kako bi mogao da napaja svetlo, laptop i telefon.
Mark je usvojio jednostavne tehnike kako bi smanjio svoju zavisnost od novca: prao je zube sa sepiom i semenkama komorača, koristio odbačene novine iz trafika za higijenu i uzgajao svoju hranu. Takođe je sakupljao hranu koju su restorani i prodavnice bacali. Njegov životni stil uključivao je ručno pranje odeće, pretragu otpada za potrebnim stvarima i vožnju bicikla do Bristola, što je bila ruta od oko 58 kilometara ukupno.
Mark je toliko zavoleo ovaj način života da je nastavio bez novca još nekoliko godina, sve do 2011. godine, kada je kupio par cipela iz humanitarne prodavnice. U međuvremenu je napisao knjigu o svom iskustvu i iskoristio zaradu da kupi zemljište u rodnoj Irskoj, gde je izgradio kolibu pored Galveja.
Njegov životni stil i filozofiju života posmatrao je Ben Fogel u dokumentarnom filmu "Novi životi u divljini", emitovanom 2021. godine. Do tada, Mark je sagradio ne samo svoju kolibu već i hostel u kojem je gostima omogućavao besplatan boravak.
Iako je Markov način života donekle ekstreman, mnogima je inspirativan. Priznao je da je ovaj način života imao svoju cenu – uključujući gubitak romantičnih veza – ali je takođe rekao da uživa u jednostavnosti života van sistema, gde je manje zavistan od spoljnog sveta.
Kako vama zvuči život van mreže?