Četvorogodišnjak razbio ćup star 3.500 godina jer je " želeo da vidi šta je unutra"

Jedan četvorogodišnji dečak slučajno je razbio ćup star 3.500 godina jer je želeo da "vidi šta se nalazi unutra"...

Većina nas ima sećanje iz detinjstva kada nas je radoznalost nadvladala i kada smo, zbog preterane snage, nehotice uništili neki krhki predmet. Međutim, postoji velika razlika između obaranja stare vaze sa prozora u dnevnoj sobi vaših baka i deka i uništavanja bronzanog artefakta izloženog u muzeju.

Nažalost, upravo to se dogodilo jednom malom dečaku tokom posete muzeju na severu Izraela.

Incident se dogodio u Hecht muzeju u Haifi, gde je dečak bio u poseti sa svojim ocem, Aleksom Gelerom. Kao što biste i očekivali, dečakov otac je reagovao onako kako bi svaki roditelj: nadajući se i moleći da njegovo dete nije odgovorno za štetu.

Prisjećajući se svog prvog reagovanja na zvuk lomljave u intervjuu za The Associated Press, Geler je rekao da mu je prva pomisao bila: "Molim te, neka to ne bude moje dete". Dodao je: "On nije dete koje obično uništava stvari, samo je želeo da vidi šta je unutra."

Na prvi pogled, ćup možda ne izgleda impresivno, ali u stvari, bronzani artefakt je pronađen u regionu Samarije i datira iz perioda između 1130. i 1500. godine pre nove ere. Arheolozi su ranije nazvali ovo otkriće "impresivnim nalazom" zbog činjenice da nije bio slomljen. Što sada, nažalost, više nije slučaj.

Mogli biste pomisliti da će kustosi muzeja biti besni zbog uništavanja ovog predmeta i da će porodici zabraniti dalji pristup muzeju ili im uručiti veliku kaznu, ali dogodilo se upravo suprotno.

Doktor Inbal Rivlin, obraćajući se porodici, pozvao je Gelere da se vrate u muzej na vođenu turu i rekao im da se ne plaše da ponovo dođu.

"Ne bojte se, nemamo u planu nikakve akcije protiv vas", dodala je. Verovatno je to mnogo ljubazniji prijem nego što biste dobili kod kuće kao dete kad biste oborili vazu!

Restauratorski stručnjaci u muzeju sada će raditi na obnovi ćupa pre nego što ga ponovo postave na izložbu.

Ako se pitate kako je ćup star 3.500 godina mogao biti izložen bez zaštitnog stakla, treba napomenuti da je muzej dizajniran tako da posetioci mogu istraživati istoriju bez prepreka staklenih barijera... što, nažalost, znači da su nesreće verovatnije.

Dr Rivlin je takođe podelila savete za roditelje koji vode svoju decu u muzej, naglašavajući važnost objašnjavanja deci da ne dodiruju predmete osim ako nije jasno naznačeno da to mogu.

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group