Imamo za vas sedam jednostavnih saveta...
Svaka ozbiljna promena u ishrani treba da se odvija pod budnim nadzorom specijaliste i tek nakon što se polože neophodni testovi. Ako ste već prošli ovu fazu i planirate ozbiljno napustiti šećer ili smanjiti njegovu količinu u ishrani, imamo nekoliko korisnih saveta.
Uradite to polako. Postepeno se odvikavanje od loših navika, jer mozak (koji je takođe mišić i, štaviše, prilično lenj) ima dovoljno vremena da se navikne na novi način života. Razdvojite proces u male faze - i zadatak se više neće činiti nemogućim.
Dodajte cimet u hranu: pospite kašu, ispecite jabuke sa njim. Istraživanja pokazuju da oko 6 grama začina smanjuje nivo šećera u krvi nakon obroka. I još jedan trik: kada zaista želite slatko, samo pomirišite vanilu.
Jedite pre nego što osetite glad. Nažalost, možda nećete imati dobar apetit, ali primetićete da jedete manje porcije i da ste siti.
Vežbajte češće. Zavisnost od šećera ima psihološke korene. Pokušajte da je nadmudrite: poznato je da fizička aktivnost doprinosi proizvodnji endorfina, koji uspešno zamenjuju radost čokolade.
Spavajte više. Nedostatak sna ne samo da negativno utiče na sposobnost donošenja odluka, već i direktno utiče na žudnju za slatkišima.
Promenite svoj stav prema šećeru. Umesto da stalno kvarite raspoloženje i kažete: "Želim da jedem slatkiše, ali moram da smršam" - kažite: "Volim svoje telo i znam druge načine da ga zadovoljim, osim čokolade / kolačića / slatkiša".
Dogovorite se sa sobom. Nemojte biti ljuti na sebe i prekoravati. Potrudite se da ispoštujete odluku i da recimo svakog jutra ili u trenutku kada osetite potrebu za slatkišima umesto kolačića dodate med u ovsenu kašu.
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da smanjite, a zatim i isključite šećer iz svoje ishrane.