Paradajz je definitivno najomiljenije povrće tokom leta, a kada budete otkrili šta se sve u paradajzu nalazi zavolećete ga još više...
Kristofer Kolumbo bio je jedan od prvih ljudi koji je primetio paradajz. To je bilo povrće koje se nalazilo na novom kontinentu i o kojem se ništa nije znalo. Paradajz se dugo vremena smatrao otrovnim i mnogi su odbijali da ga jedu. Italijani su bili prvi koji su ovu tvrdnju odbacili i pretvorili paradajz u omiljeno povrće koje je danas sastavni deo mnogih italijanskih jela. Francuzi su nazvali paradajz "jabuka ljubavi", prepoznajući ga kao afrodizijak i danas smatraju da on pomaže muškarcima da budu bolji ljubavnici.
Danas, paradajz se smatra jednim od najzdravijih i najomiljenijih povrćki. Kada stignu letnji dani i kada počne sezona paradajza, on postaje nezamenjljiv obrok na našim trpezama. Obično ga jedemo kao salatu, ali često može biti i glavna zvezda na našim tanjirima.
Sok od apradajza i supa od paradajza naročito su zdravi i godinama se koriste kao lekoviti napici koji leče telo i duh. A, B, C, E i K - samo su neki vitamini koji se nalaze u paradajzu. Njihovo redovno konzumiranje pozitivno utiče na kožu, kosu i nokte. Zahvaljujući sadržaju likopena, paradajz odlaže starenje. Sadrži mnogo minerala kalijuma i kalcijuma neophodnih za pravilno funkcionisanje tela.
Paradajz je pun vitamina i mineralnih soli. Oni organizmu daju beta-karoten ili provitamin A, koji je uključen, između ostalog, u održavanju ispravnog stanja kože. Ako više volimo paradajz koji se prerađuje nego sirov, nemamo razloga da brinemo - dešava se da supa od paradajza sadrži dvostruko više likopena od sirovog paradajza. Konzumiranje paradajza je takođe poželjno nakon fizičkog napora, posebno kada je kiseo, zbog bogatstva kalijuma.
Dakle, ako želite da budete zdraviji, a samim tim i srećniji, jedite paradajz svkaog dana!