Razvoj mobilnih telefona vezuje se za sredinu devedesetih godina prošlog veka i razvoj GSM mreže. Međutim, prenosivi mobilni uređaji svoj put počeli su sada već davne 1973. godine. Ostalo je istorija...
Sedamdesetih godina dvadesetog veka, svetska industrija i tehnološki napredak uzmali su maha nakon godina oporavljanja od Drugog svetskog rata. Era digitalizacije i novih tehnoloških normi počinjala je sa hladnim ratom, a taj okršaj bez oružja učinio je da čovečanstvo kroz nekoliko decenija napravi veći tehnološki pomak nego u celoj dotadašnjoj istoriji.
U tom razvitku, telefonija je predstavljala važan segment koji je od luksuznog sredstva postajao masovni proizvod. Fiksna telefonija u razvijenim zemljama već je postala standard, a nove tehnologije omogućile su novi vid komunikacije – lični prenosivi telefon.
Prototip prvog mobilnog telefona - Motorola
Do 1973. godine, mobilna telefonija bila je ograničena na telefone instalirane u automobile i ostala vozila. Prvi ručni mobilni telefon proizveden je od strane Motorole.
3. aprila te 1973. obavljen je i prvi razgovor mobilnim telefonom, između Martin Cooper-a, Motorolinog inženjera i idejnog tvorca mobilnog telefona, i doktora Joel S. Engel-a. Prototip telefona korišćen u ovom razgovoru težio je 1.1kg, bio je dugačak 23cm, dubok 13cm i širok 4,45cm. Ovaj prototip omogućavao je 30 minuta razgovora, a vreme punjenja za ponovno korišćenje iznosilo je 10 sati.
Usledile su godine razvoja i istraživanja kako bi mobilni telefon postao komercijalni proizvod.
Usledila je nova era mobilne mreže – Analogni sistem mobilne telefonije 1G
Prvi analogni sistem mobilne telefonije NNT, prvi put korišćen je u Tokiju 1979., da bi se potom raširio po čitavom Japanu.
Na američkom tlu, prvi analogni sistem bio je AMPS (Advanced Mobile Phone System), koji je uveden u komercijalnu upotrebu već 1983. godine. AMPS tehnologija predstavljala je pionirske korake mobilne industrije i omogućila masovnu upotrebu mobilnih telefona.
6. marta 1983. godine DynaTAC (Motorola), predstavila je prvi mobilni telefon koji je koristio 1G mrežu. Razvoj novog sistema koštao je preko 100 miliona US dolara, a Motorola DynaTAC 8000X, predstavljao je prvi komercijalni mobilni telefon. Vreme razgovora bilo je ograničeno na 30 minuta, a punjenje baterije trajalo je 10 sati. Cena ovog telefona iznosila je enormnih 3995$, što je ekvivalent današnjih 10.000$. Pored ovog, Motorola je proizvodila joše nekoliko modela DynaTAC generacije, poput modela 8000s.
Motorola DynaTAC najviše je popularizovana čuvenim filmom 'Vuk sa Vol Strita' iz 1987. godine.
Motorola DynaTAC 8000x - Prvi komercijalni mobilni telefon iz 1983. godine.
DynaTAC modele, nasladila je nova generacija telefona pod nazivom MicroTAC uvedena 1989. godine.
Digitalna mreža – 2G
1991. godine, pojavila su se dva nova sistema mobilne telefonije. Evropski GSM i američki CDMA standard. Ovi novi sistemi razlikovali su se po korišćenju digitalnog umesto dotadašnjeg analognog prenosa. Rezultat pojave 2G mreže bio je eksplozivan porast upotrebe mobilnih telefona. Novi sistem razvio je i omogućio slanje SMS poruka.
Prva privatna tekstualna poruka poslata je u Finskoj 1993. godine.
Nokia 101 (1992) - Prvi komercijalni GSM telefon
2G mreža omogućila je i skidanje različitih sadržaja za mobilne telefone. Tako je od 1998.godine u Finskoj bilo moguće skidanje različitih ring-tonova za mobilni telefon. Iste godine u Finskoj i Švedskoj uvedeno je i plaćanje parkinga putem mobilnog.
Prvi internet servis za mobilni telefon uveden je od strane Japanskog NNT DoCoMo, 1999. godine.
Motorola StarTAC - Prvi mobilni telefon na preklapanje (1996.)
Nokia 3210 (1999.) prodata u preko 160 miliona primeraka - Jedan od najpopularnijih telefona u istoriji
Era modernih telefona – 3G
Kako je mobilni telefon postao ljudska svakodnevnica, a 2G mreža naširoko rasprostranjena, tako je porasla i potražnja za prenosom podataka putem interneta. Zbog činjenice da 2G mreža ne može da odgovori na novonastale zahteve svetske populacije, mobilna industrija počela je sa razvojem nove mreže – 3G. Glavna novina u odnosu na 2G mrežu predstavljao je novi brži sistem razmene podataka. 3G mreža omogućila je i razvoj Smartphone-ova, a samim tim i ulazak u eru telofona kakvu danas poznajemo. Mobilni su postajali sve 'pametniji', a uskoro se sa klasičnih prešlo na tač skrin telefone.
Nokia N95- Prvi 'pravi' Smartphone (2007.)
Prva komercijalna 3G mreža pojavila se u Japanu 1. oktobra 2001. godine.
Nove granice svetskog tržišta – 4G
Četvrta generacija mobilne mreže razvijena je kako bi odgovorila na nove zahteve modernog sveta. 3G mreža već je preplavljena,a 4G sistem omogućava do 10 puta brži prenos informacija u odnosu na 3G mrežu.
HTC EVO 4G - Prvi mobilni telefon sa 4G standardom
Mobilni telefon predstavlja osnovni aparat modernog čoveka. On više nije samo telefon. Sada, pored osnovne funkcije, korisnicima mobilnog aparata omogućeno je korišćenje svakojakih sistema, aplikacija, a uz prisustvo interneta mogućnosti telefona postaju maltene neograničene. Telefon, internet, radio, televizija, kompjuter, fotoaparat, kamera. Uz toliki razvitak, mobilni telefon postao je najpopularnija sprava na svetu.
Da li je ovo kra,j ili će nam u budućnosti mobilni telefon pružati još više mogućnosti ostaje nam da vidimo. U svakom slučaju, otkrićem iz 1973. svet je počeo da se razvija u novom smeru - smeru digitalnih mobilnih tehnologija u kome telefon postaje osnovno sredstvo razmene informacija, i plasiranja i konzumiranja multimedijalnih sadržaja.
N.Ž.